Forum KiG - Króliki i Gryzonie Strona Główna
Home - FAQ - Szukaj - Użytkownicy - Grupy - Galerie - Rejestracja - Profil - Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości - Zaloguj
Żywienie królika
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KiG - Króliki i Gryzonie Strona Główna -> Dieta
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sulfurka
Przyjaciel
PrzyjacielDołączył: 19 Mar 2006
Posty: 453
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Augustów City

PostWysłany: Czw 12:00, 06 Kwi 2006    Temat postu: Żywienie królika

Żywienie królika

Tekst ten został napisany przez: Lek.wet. Lidię Lewandowską, Lecznica weterynaryjna OAZA,
Ul. Bellottiego 1/8, Warszawa - Wola, Tel: (0-22) 636-21-97

--------------------------------------------------------------------------------

Króliki cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością w naszym kraju. Niestety mało jest fachowej literatury odnośnie tego gatunku dostępnej w języku polskim, i to jest prawdopodobnie przyczyną częstych błędów popełnianych w opiece nad nimi. W tym artykule postaram się rozprawić z mitami dotyczącym ŻYWIENIA KRÓLIKÓW

W naszej lecznicy królik jest bardzo częstym pacjentem, gdyż specjalizujemy się w leczeniu właśnie tego gatunku. Trafia więc do nas mnóstwo młodych króliczków, zaraz po tym, jak właściciele kupią je w sklepie zoologicznym. Zaczynamy zawsze od długiego wykładu na temat żywienia, gdyż prawie nikt nie wie, co tak naprawdę powinien jeść królik. Ciekawa jestem, ilu z Państwa będzie zaskoczonych, po przeczytaniu tego tekstu. Myślę, że wielu.

Najczęściej właścicielom króliczków w Polsce wmawia się, że mają one jeść mieszanki z kolorowych pudełek, kolby, dropsy, pogryzając to wszystko jabłuszkiem i marchewką. Do tego powinny dostawać siano. W ten sposób żywionych jest prawie 90% dorosłych królików, które trafiają do nas po raz pierwszy. Myślę, że mogę tą statystykę uogólnić na całą Polskę, gdyż z setek maili, które dostałam od właścicieli uszatków, jasno wynika, że błąd ten popełniany jest nagminnie.

Cóż zatem powinien naprawdę jeść Państwa podopieczny? Odpowiedź jest bardzo prosta - to samo, co jego krewniacy w przyrodzie. Króliki są ścisłymi roślinożercami. Wiele godzin dziennie spędzają "pasąc się" na łące. Karma, którą jedzą - trawa, zioła, warzywa, gałązki, liście, kora drzew - jest pokarmem niskokalorycznym, dlatego muszą zjadać ją w naprawdę dużych ilościach, aby zaspokoić potrzeby organizmu. Aby sprostać temu zadaniu natura wyposażyła króliki we wspaniałe zęby (6 siekaczy i 22 zęby policzkowe), które rosną przez całe życie. Królik, przeżuwając długimi godzinami pokarm, regularnie je ściera. Jest to doskonale wymyślony mechanizm, który łatwo jednak zepsuć niewłaściwym żywieniem.

Drugą cechą karmy, którą w naturze jedzą króliki jest to, że jest to pasza wysokowłóknista. Włókno pełni bardzo ważną rolę w przewodzie pokarmowym królika. Nie mamy tu niestety miejsca, aby rozpisywać się nad specyfiką funkcjonowania przewodu pokarmowego tego gatunku, muszą mi jednak Państwo wierzyć, że pokarm inaczej jest tu "traktowany" niż u zwierząt mięsożernych (np. psa czy kota). Jelita u królika to wielka fabryka wypełniona miliardami bakterii, które powodują, że niestrawne dla miesożerców części roślin staną się dla królika jak najbardziej przyswajalne. Włókno jest głównym źródłem energii dla bakterii bytujących w jelitach królika. Powoduje ono także szybkie przemieszczanie się treści pokarmowej wzdłuż jelit (chroniąc królika przed zatkaniem treścią pokarmową czy włosem) i ułatwia właściwe nawodnienie treści pokarmowej.

Doszliśmy więc do tego, że króliki powinny jeść pokarm niskokaloryczny, wysokowłóknikowy i zjadać go w dużych ilościach, aby dochodziło do prawidłowego ścierania zębów. Przyjrzyjmy się więc teraz składom mieszanek dla królików, które możemy kupić w sklepie. Jeżeli przeczytają Państwo etykietki, okaże się, że są to karmy wysokokaloryczne, wysokotłuszczowe, wysokobiałkowe i niskowłóknikowe. Dlaczego tak się dzieje? Czy twórcy tych produktów nie mieli pojęcia o królikach? Nie - po prostu mieszanki te nie zostały stworzone z myślą o króliczkach domowych. Karmione nimi są króliki na fermach, które służą "innym celom". Mają one albo szybko urosnąć i zostać przeznaczone na mięso, albo być królikami rozrodowymi i w kółko rodzić młode, mogą też być to angory, od których oczekuje się pięknego włosa. Cechą wspólną tych trzech grup produkcyjnych jest to, że w krótkim czasie od ich organizmów oczekuje się wielkiego wysiłku. Stąd też taka karma (wysokokaloryczna, wysokotłuszczowa, wysokobiałkowa) , dostosowana do zadań, jakie się przed tymi królikami stawia. Nie muszę chyba dodawać, że zwierzątka te nie żyją długo, nie zdążą się więc rozwinąć u nich skutki ujemne żywienia takim pokarmem.

Co się będzie działo z króliczkiem miniaturowym żywionym w ten sposób? Otóż konsekwencją karmienia królików żywnością typu "fast food" (mieszankami, kolbami, dropsami) jest otyłość, nieprawidłowe ścieranie zębów ( czego następstwem jest przerost korzeni i powstawanie ropni okołowierzchołkowych), choroby kręgosłupa, zaburzenia pracy jelit, "brudna pupa" - czyli stale oblepiona kałem okolica odbytu, zatkania przewodu pokarmowego, kamienie w pęcherzu moczowym, choroby serca, wątroby i nerek - to tylko tyle, żeby wymienić najważniejsze. Królik po zjedzeniu nawet niewielkiej ilości tego typu pokarmu czuje się nasycony i nie widzi potrzeby "przerobienia" góry siana, którą umieszczą mu Państwo w klatce. Trochę poskubie, a na resztę nasika lub zrobi sobie na nim spanie. Trudno zmobilizować najedzonego królika, aby jadł siano. I tu zaczynają się poważne problemy. Nie dajmy się nabrać na marketingowe chwyty typu "to jest to, czego twój króliczek potrzebuje najbardziej" i od początku karmmy króliczka zdrowymi rzeczami.

Jak zatem dokładnie ma wyglądać dieta królika? Podstawy są takie same, występują jednak pewne różnice związane z wiekiem zwierzątka.

MŁODE KRÓLIKI (w wieku od 8 tygodni do 8 miesięcy) potrzebują dużo kalorii, minerałów i białka, aby ich rozwój przebiegał prawidłowo. W diecie takiego młodego zwierzątka panować powinna zasada, że ma on mieć nieograniczony dostęp do granulatu i siana. Od 3 miesiąca życia należy koniecznie zacząć uczyć królika jeść różnego rodzaju warzywa (w jaki sposób - opisałam dalej).

W tym miejscu wyjaśnię może, czym jest granulat. Są to wysuszone rośliny, sproszkowane i uformowane fabrycznie w różne kształty (walce, kółeczka). W zależności od tego, z jakich roślin pochodzą, granulaty różnią się kalorycznością, zawartością tłuszczu i białka (skład powinien być podany na opakowaniu). Najlepiej, aby granulat dla królików miał następujące proporcje: włókno - 18% lub więcej, białko - około 13-14%, tłuszcz - nie więcej niż 3%.

KRÓLICZE "NASTOLATKI"(w wieku od 8 miesięcy do 1 roku) - króliczki te cały czas rosną, proces ten nie jest jednak już tak gwałtowny jak na początku. Ważne jest, aby w tym okresie zacząć ograniczać granulat (pół filiżanki/dobę na 2,5 kg królika - to jest taki spory królik, typowa miniaturka waży około 1,6kg ). Jeżeli tego nie zrobimy, może się okazać, że nasz króliczek przed ukończeniem pierwszego roku życia ma już nadwagę. Aby króliczek nie czuł się głodny, mniejszą ilość granulatu należy rekompensować zwiększoną ilością warzyw w diecie (które króliczek poznał i nauczył się jeść już w młodszym wieku). Dostęp do siana powinien być nadal nieograniczony.

W niewielkich ilościach można dodawać do diety różne przysmaki - owoce, rodzynki (jako nagrody, "pomoce naukowe" lub po prostu wyraz naszej miłości). Ważne, aby nie przesadzać z ilością - owoców można podawać 50g (około 2 łyżek stołowych/dobę) na 2.5 kg masy ciała królika.

KRÓLIKI DOROSŁE - potrzeby kaloryczne są niższe niż w dwu poprzednich okresach, należy więc pilnować się, aby nie karmić królika karmami wysokokalorycznymi. Granulat powinien zostać jeszcze bardziej ograniczony (1/4 filiżanki na 2.5kg królika /dobę), ilość warzyw powinna za to zostać zwiększona do 2-3 szklanek/dobę (piszę tak, aby łatwiej było wyobrazić sobie o jakie objętości chodzi). Dostęp do siana tradycyjnie - bez ograniczeń. Owoce i dodatki - tak samo, jak w przypadku młodych królików. Podsumowując - dieta królika dorosłego składać się powinna głównie z siana i warzyw! Granulat powinien być tylko małym dodatkiem. Owoce, rodzynki - dozowanym przysmakiem.

Oczywiście tempo metabolizmu u królików (tak jak u innych zwierząt czy człowieka) jest cechą osobniczą, dlatego może okazać się, że królik karmiony według tego schematu staje się zbyt gruby, lub przeciwnie - chudnie. Jeżeli wykluczymy przyczyny chorobowe takiego stanu, należy dostosować dawkę żywieniową do danego zwierzęcia (odpowiednio zwiększając ją lub zmniejszając), tak, by waga ciała pozostawała stała.

STARSZE KRÓLIKI (> 6 roku życia) karmimy tak, aby utrzymywały stałą wagę ciała. Karmimy je więc dietą dla królików dorosłych, chyba że zaobserwujemy, że zaczynają na niej chudnąć. W takiej sytuacji należy zwiększyć ilość granulatu.

KILKA WAŻNYCH UWAG ODNOŚNIE WARZYW!

1.Nigdy nie należy nagle wprowadzać do diety dużej ilości nowego, nieznanego królikowi warzywa (tak jak zresztą żadnego nowego pokarmu). Wszelkie zmiany diety należy przeprowadzać bardzo spokojnie, bacznie obserwując, jak reaguje na nie królik, czy nie pojawia się luźna kupka. Najlepiej przez 3 dni podawać małą ilość danego warzywa (taką, aby mieściła się na 1 łyżce stołowej) i dopiero po tym czasie, gdy nie zauważymy żadnych niepokojących objawów, stopniowo zwiększać jego ilość. Nie należy też wprowadzać naraz kilku nowych warzyw. Trzeba to robić po kolei, najlepiej jedno na tydzień, aby przewód pokarmowy miał czas na oswojenie się z tymi nowościami. Trzeba także uważać na warzywa, które mogą powodować wzdęcia - np.kapustę, aby nie podawać ich w zbyt dużych ilościach

2. Aby zapewnić króliczkowi wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, ważne jest, aby dostawał on co najmniej 3 różne rodzaje warzyw dziennie.

3. Warzywa (jak i owoce) przed podaniem należy dokładnie umyć i osuszyć.

OWOCE - zawierają one wiele węglowodanów i to właśnie powoduje, że nie są one najlepszą karmą dla króliczków. Zbyt duże ilości owoców w diecie prowadzić mogą po pierwsze do otyłości a po drugie do namnożenia się groźnych bakterii w jelitach, co może skończyć się śmiertelną biegunką. Dlatego nie zaleca się ich jako stałego składnika diety króliczej. Oczywiście można je podawać, ale w małych ilościach, od czasu do czasu.

MIESZANKI ZBOŻOWO-ORZESZKOWO-PESTKOWE, KOLBY, DROPSY - nie powinny być stosowane (choć króliki bardzo je lubią), gdyż są one sztucznym wymysłem człowieka, niezgodnym z tym, co królik je w naturze i jak funkcjonuje jego przewód pokarmowy. Skutkiem takiego żywienia jest wiele chorób, które wymieniłam powyżej. Podawać je można (jeżeli w ogóle) tylko w bardzo niewielkich ilościach.

"LUDZKIE" JEDZENIE - nie wolno podawać królikom ciastek, czekolady, krakersów itp. "ludzkich" przysmaków. Może to doprowadzić do namnożenia się złych bakterii w przewodzie pokarmowym królika i pojawienia się śmiercionośnej biegunki.

DODATKI WITAMINOWE - zdrowy królik, jedzący dietę, którą opisałam powyżej, nie potrzebuje żadnych dodatków mineralno-witaminowych. Jeżeli zdarzy się, że króliczek zachoruje, być może potrzebna będzie dodatkowa dawka jakiś witamin, zdecydować jednak powinien o tym lekarz weterynarii opiekujący się zwierzątkiem.

WODA - obowiązkowo powinna być ona stale dostępna (w poidełku przymocowanym do ściany klatki lub w miseczce). Ważne jest, aby była często zmieniana, a poidełko/miseczka utrzymywane w czystości.


Lista warzyw, owoców i innych roślin bezpiecznych dla królików

WARZYWA OWOCE INNE ROŚLINY
Lucerna
Jabłka (bez pestek i ogonków)
Koniczyna
Bazylia - natka *
Banany
Liście mlecza *
Brokuły (głównie liście/łodygi) *
Melon
Liście mięty *
Brukselka
Pomarańcza (bez pestek)
Rzeżucha
Marchewka (natka i korzeń) *
Melon
Kiełki pszenicy
Seler
Brzoskwinia
Winorośl i liście jeżyn
Kapusta - ciemna *
Gruszka
Rumianek
Cykoria
Ananas
Koper włoski
Papryka
Śliwka
Nagietek
Jarmuż (!) *
Malina
Nasturcja
Pietruszka (natka i korzeń)*
Truskawka
Babka zwyczajna
Strączki grochu (płaski, jadalny rodzaj) *
Mango
Liście malin
Sałata rzymska (nie podawać sałaty lodowej,
ani zwykłej sałaty o jasnych liściach) *
Rozmaryn
Szpinak (!) *
Róża
Szałwia
Tymianek
Fiołek
Krwawnik pospolity

* stosować przynajmniej jedno warzywo oznaczone gwiazdką dziennie, ze względu na dużą zawartość wit.A
(!) - stosować w niewielkich ilościach
Zestaw ten został opracowany przez Dr. Susan Brown, która jest światowym autorytetem w dziedzinie leczenia królików.
Artykuł ten został napisany dla miesięcznika "Dbam o rodzinę" - styczeń 2005r

Dasilvana dodaje

Króliki najchętniej jedzą ziarna zbóż (takich jak przenica,owies i jęczmień),jarzyny i siano.
Zboża
W sklepie zoologicznym możesz kupić specjalną mieszankę zbożową (bywa w postaci granulek) Zawiera ona wszystkie składniki pokarmu niezbędne dla królika.Gdyby ci zabrakło tej karmy możesz zmieszać pokruszone lub zmiażdżone ziarna owsa lub kawałki chleba pełnoziarnistego z niewielką ilościa mleka lub wody.
Jarzyny
Królikom są potrzebne zarówno korzenie jak i zielone części jarzyn,przy czym te długie musisz podawać z ostrążnością.Nie podawaj zielonej karmy królikom w wieku poniżej 12 tygodni a tylko niewielkiej ilości królikom ras małych karłowatych w dowolnym wieku. Wyjątkiem są liście i łodyga kalafiora-te część najlepiej odrzucić.Króliki lubia sałatę lecz naprawde ta jarzyna nie jest dla nich dobra.
Niektóre jarzyny dla twego królika
Rzepa
Marchew
Pasternak
Szpinak
Brokuły
Łodyga i liście kalafiora
Fasolka
Groszek i strąki
Pietruszka
Siano
Pamiętaj,aby królik zawsze miał pod dostatkiem siano.Jest to wartościowe źródło błonnika.


Narazie tyle potem dodam więcej i źródło:króliki Helen piers
--------------------------------------------------------------------------------

LECZNICA WETERYNARYJNA OAZA. [link widoczny dla zalogowanych]
ADRES: UL. BELLOTTIEGO 1/8 (WARSZAWA-WOLA) TELEFON: (0-22) 636-21-97

---------------------------------------------------------------------------------

Warto też zajrzeć tu: [link widoczny dla zalogowanych]


Podkreśliłam/pochyliłam/pogrubiłam co trzeba Wesoly - Klikla/Cookie


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
GośćPostWysłany: Czw 16:22, 06 Kwi 2006    Temat postu:

Dziękujemy za taki tekst. Prponuje przyklejenie Wesoly
Powrót do góry
GośćPostWysłany: Nie 19:47, 09 Kwi 2006    Temat postu:

jeśli się nie obrazisz podam tylko źródło
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
sulfurka
Przyjaciel
PrzyjacielDołączył: 19 Mar 2006
Posty: 453
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Augustów City

PostWysłany: Nie 20:19, 09 Kwi 2006    Temat postu:

oczywiscie ze sie nie obraze :)Mialam ten tekst zapisany na komputerze i nie pamietalam stronki z jakiej go bralam. Bardzo ci dziekuje Wesoly

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
GośćPostWysłany: Nie 20:22, 09 Kwi 2006    Temat postu:

Ja też dziękuje za ten tekst bardzo ciekawy Wesoly
Powrót do góry
GośćPostWysłany: Pon 7:34, 10 Kwi 2006    Temat postu:

Ćwir Wesoly ale sie naczytalam swietna lektarka :>
Powrót do góry
ppx
Przyjaciel
PrzyjacielDołączył: 27 Kwi 2006
Posty: 4497
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dębica
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 21:28, 15 Lip 2006    Temat postu:

Ja daje nieraz wapienko żeby zęby sobie ścierał bo tapete obgryza

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Czarne Ucho
Przyjaciel
PrzyjacielDołączył: 17 Wrz 2005
Posty: 2286
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Żary :)
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:52, 19 Lip 2006    Temat postu:

wapienko mu jedynie zaszkodzi. Zamień je na gałązki drzew np. jabłoni. Są zdrowsze

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ppx
Przyjaciel
PrzyjacielDołączył: 27 Kwi 2006
Posty: 4497
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dębica
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 13:53, 20 Lip 2006    Temat postu:

A w zimie??

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
GośćPostWysłany: Czw 18:36, 20 Lip 2006    Temat postu:

Hmm...ja czytałam o tym, ze kroliki żywi się o wiele prościej Mruga I z tego co wiem prosto zywione żyją długo i szczęśliwie Mruga Wiec nie wiem...ta cała kalorycznosć mnie przeraża JezykP
Powrót do góry
GośćPostWysłany: Pią 7:43, 17 Sie 2007    Temat postu:

Mój królik zjada wszystko co mu dam z takim apetytem je różne rzeczy np.marchewka,sałata<nie lodowa>,pietruszka,karme vitapol i siano dostaje oczywiście więcej rzeczy to były tylko te niektóre Wesoly Jablka mój królik nie lubi nie je chodz nawet obiore mu skórke on nie chce chyba nie lubi.Ale jak mu dalam kawałek banana<oczywiście mały jeden kawałeczek> to się rzucił pewnie dla tego bo to słodkie takie słodkie jak on !!! WesolyWesoly

Edit:
ja daje mojemu królisiowi przysmaki ale w małych ilościach:kolbę,biszkopty,pałeczki i chyba tyle pozdrawiam Jezyk
Powrót do góry
Czarne Ucho
Przyjaciel
PrzyjacielDołączył: 17 Wrz 2005
Posty: 2286
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Żary :)
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 8:29, 17 Sie 2007    Temat postu:

Mój Emil jest wybredny, a z Nikusia rośnie tez jakiś smakosz taki -.- Emil banana nie je, Niko też nie, podobnie ze śliwkami, arbuzem i innymi "rozlazłymi" owocami Mruga Lubi za to jabłko, marchew, nać Mruga

Wie ktoś czy królik może jeść jarzebinę ? Bo w przysmakach HP była, wiec mozebym ususzyła na zimę ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
agaciatko24
Użytkownik
UżytkownikDołączył: 29 Sie 2007
Posty: 1586
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kołobrzeg
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:26, 10 Wrz 2007    Temat postu:

A ja mam taki problem że mój Fuksik nie chce jeść warzyw i owoców.
Najbardziej smakuje mu sianko (; Zawsze jak wymienia mu się trociny i wsadzi nowe sianko to nie wychodzi z klatki dopóki się nie naje (;
Nawet młodej marchewki nie chciał jeść jak mu dałam. Powąchał i sobie pokicał.
Kupiłam go (30.09) w sklepie zoologicznnym i tam raczej jadł tylko karmę i sianko.... może jeszcze nie jest nauczony jeść warzyw i itp. Ale co mam zrobic na siłe mu nie wepchnę....


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dorota93nh
Użytkownik
UżytkownikDołączył: 23 Lis 2007
Posty: 1573
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Kraków
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 18:11, 02 Lut 2008    Temat postu:

moj jak go kupilam to zar tylko sianko alet eraz lubi jesc jabklka marchewki salaty jakies sianko galazki dzrew od zcasu do czsu ajkoms mieszanke wcina i tapety tez lubi jesc Jezyk ale nie lubi bananow i granulatu

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
GośćPostWysłany: Nie 19:56, 24 Lut 2008    Temat postu:

hej jestem nowa mam królisie 3 miesięczną która od urodzenia zywi się granulatem i mlekiem matki króliczka jest rodowym miniaturowym lewkiem z wytatułowanym a na uszku jako znak chodowli i rodowej rasy mam pytanie jak mam podawać stały pokarm jej i w jakich odległoisciach czaassowych i w jakiej wielkości bo nie wiem czy niektóre z ważyw jej nie zaszkodzą
Powrót do góry
GośćPostWysłany: Nie 20:03, 24 Lut 2008    Temat postu:

Anisiu, na początek poczytaj informacje zawarte w pierwszym poście Mruga
Powrót do góry
GośćPostWysłany: Nie 20:22, 24 Lut 2008    Temat postu:

wiem czytałam powierzchownie ale chodzi mi nie o jego zywienie a o to jak je zacząc boje się ze podam mu np marchew a on zacznie wymiotować ja wiem ze od 3 miesiąca stały pokarm tak jak to napisano w pierwszym poscie tylko jak to zrobic i w jakiej ilości Smutny
Powrót do góry
Wilcza
Przyjaciel
PrzyjacielDołączył: 10 Lut 2008
Posty: 2385
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 29 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Nie 20:48, 24 Lut 2008    Temat postu:

Rasowy królik, ładnie.
Napisalas ze "zywi sie" czyli on nadal pije mleko matki?
Jesli nie to zacznij od natki pietruszki, jest bardzo zdrowa, sama od niej zaczynalam. Daj krolikowi na poczatek doslownie odrobinke 2-3 male listki. Musisz go obserwowac, krolis Ci nie zwymiotuje, musisz patrzec jakie robi bobki. Jesli ma biegunke to nastepnego dnia nie podawaj mu pietruszki. Niektore kroliki maja bardzo wrazliwe uklady pokarmowe, czasem trzeba wprowadzac zieleninke dopiero w 4 miesiacu, a nawet w 5, ale to sie rzadko zdarza.
Jaki granulat mu podajesz?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
GośćPostWysłany: Śro 15:39, 27 Lut 2008    Temat postu:

daje mu pełnowartościowy granulat alex
Powrót do góry
GośćPostWysłany: Śro 15:44, 27 Lut 2008    Temat postu:

jeszcze jedno chciała bym dodać zdjątko mojej sisi do profilku jak to zrobić bo mam takie zdjątko gdzie moja misia fermisia jest taka słodziutka Wesoly Wesoly
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KiG - Króliki i Gryzonie Strona Główna -> Dieta Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 1 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB
Appalachia Theme © 2002 Droshi's Island