Forum KiG - Króliki i Gryzonie Strona Główna
Home - FAQ - Szukaj - Użytkownicy - Grupy - Galerie - Rejestracja - Profil - Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości - Zaloguj
Vademecum chomicze

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KiG - Króliki i Gryzonie Strona Główna -> Chomik
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Pią 8:40, 14 Kwi 2006    Temat postu: Vademecum chomicze

Karmnik dla chomika



Najprostszy karmnik to zwykła miseczka (szklana lub ceramiczna),
ustawiona wewnątrz klatki. Musimy pamiętać tylko, aby nie była ona wykonana ze zbyt cienkiego materiału, który chomik mógłby nadgryźć.
Oprócz tego musimy pamiętać o okresowym dokładnym wyczyszczeniu takiego karmnika. Zazwyczaj chomik przenosi pokarm natychmiast do swojej w spiżarni, którą zakłada w pobliżu legowiska. Spiżarnie trzeba codziennie kontrolować (najlepiej w czasie wybiegu chomika) i usuwać zepsute lub spleśniałe zapasy.

Pomiar zużycia pokarmu
Hodując chomika możemy przeprowadzić różne doświadczenia i czynić różne obserwacje. Chcąc np. przekonać się, jaką pojemność mają worki policzkowe chomika, opróżniamy jego spiżarnię i podajemy sciśle odważoną porcję, np. 10dag suchego ziarna. Gdy chomik wypełni swoje worki, zabieramy pozostawione resztki i ważymy, aby sprawdzić ile ziarna chomik zmieści w workach jednorazowo. Aby zaś dowiedzieć się ile pokarmu zjada chomik w ciągu doby, zabieramy chomikowi wszystkie zapasy zgromadzone w jego składziku i podajemy sciśle odważoną ilość pokarmu: ziarna, trawy , warzyw. Następnego dnia o tej samej porze, ważymy wszystko co przeniósł do swej spiżarni. Latwo obliczyć wówczas, ile zwierzę jadło. Doświadczenie należy powtorzyć kilka razy, aby otrzymać przeciętna ilość pokarmu potrzebnego chomikowi na dobę. Możemy też przekonać się, jakie ziarno najlepiej smakuje chomikowi. Wkładamy przed klatkę deseczkę z różnymi rodzajami ziaren, i obserwujemy które nasz pupil zabierze pierwsze. Ten sam eksperyment możemy przeprowadzić z warzywami i owocami i wszystkim, czym nasz chomik się żywi.

Polecana ilość pokarmu
To przypuszczalne/ a ilość i jakość i.t.p. pokarmu dla chomików.

Pokarm suchy:

*Pokarm dla psów z puszki - 3 g. co trzeci dzień
*Pokarm dla rybek akwariowych - raz w tygodniu (powoduje ze chomiki mają gładką i błyszczącą sierść)

Smakołyki:

*Orzechy ziemne - 1 szt. raz na tydzień
*Orzechy laskowe - 1 szt. raz na tydzień
*Orzechy włoskie - 1 szt. raz na tydzień
*Rodzynki - 4 szt. raz na dwa tygodnie
*Żółty ser - 6 g. raz na trzy tygodnie
*Żywe owady - 1 szt. co drugi dzień

Inne:

*Płatki owsiane
*Suchary - dostępne cały czas
*Płatki kukurydziane
*Suszony makaron

Ciekawostki:

Kolby

Często oferowane "kolby" dla gryzoni to calkiem niezły pomysł, z tym że są okropnie drogie więc można sprobować zrobić je samemu z miodu i ulubionych ziaren naszego chomika oklejonych wokół patyka. Kolby dostarczają chomikowi mnóstwo rozrywki i co najważniejsze pozwalają zetrzeć siekacze.

Dropsy

Dropsy dla gryzoni, najlepiej warzywne, są doskonalą nagrodą gdy chomik nauczy się czegoś. Mogą być oczywiście udostepniane także bez specjalnej okazji, ale chomik moze w nich zasmakować i przestać jeść ziarna, co nie jest zbyt zdrowe.

Poidełko



Jest to niezbędny element każdej klatki. Chociaż chomiki syryjskie są mieszkańcami stepu, i na wolności część płynów pobierają w pokarmie, w niewoli trzeba im codziennie dostarczyć swieżej wody. W sprzedaży są specjalne poidełka automatyczne dla chomików, z plastiku lub szklane (polecam plastikowe, gdyż szklane często się biją), zakonczone metalową, zgietą rurką. Na końcu rurki znajduje się kulka zapobiegająca wylewaniu się płynu i reguląjaca jego przepływ podczas picia. Pojemnik zawiesza się w klatce.

Uwaga: Woda do picia, powinna byc przegotowana i ochłodzona. Należy ją codziennie zmieniać.

Ostrzeżenie przed wadliwymi poidełkami:
Czasami producenci poidełek nie zważaja na to, jakiej jakości jest jego produkt. Zdaża się, że kulka od poidełka jest na końcu rurki, ale gdy chomik pije kulka stopniowo się cofa, uniemożliwiająć zwierzątku dosięgnąc językiem kulki, a tym samym do wody. Może chomik jest mieszkańcem stepów i pustyń, ale wode powinień mieć zawsze w zasięgu łapy. Wadliwość takiego poidełka mozna zauważyć, gdy nie ubywa wody podczas upalnych dni, gdy chomik gryzie zawzięcie rurke, lub gdy dopadnie dzieć wode, to pije, jakby jej nigdy nie miał w klatce. Takie poidełko należy zmienić na lepsze.

Żywienie

Co zjada chomik?



Ogólne zasady karmienia chomika:

Postawą dobrego żywienia jest właściwa ilość i jakość pokarmu, nie może być on: spleśniały, zjełczały, sfermentowany, zanieczyszczony odchodami zwierząt, robakami lub nasionami trujących ziół. Nie mogą to być też odpadki z naszego obiadu.

Ostrzeżenie przed skażonymi warzywami:

Ostrzeżenie przed nowalijkami! Warszawa 17 kwietnia 2002. Chomik dostał zatrucia pokarmowego po zjedzeniu ćwiartki rzodkiewki - niestety w tym czasie w domu nie było nikogo i chomik umarł w ciągu kilku godzin z objawami silnego wzdęcia!!! Prawdopodobne rzodkiewka była skażona chemicznymi środkami ochrony roślin, które dla niego okazały się zabójcze. Co do miejsca zakupu to nie mam pewności bo mieliśmy rzodkiewki zakupione z dwóch miejsc: z Auchan na Modlińskiej i z małego sklepu warzywnego na ul. Dąbrowszczaków róg Ratuszowej
Przypomnienie autorki strony; Pamietajmy: nie tylko rzodkiewki, ale i pomidory, ogórki, papryka i sałata w okresie zimowo-wiosennym mogą być spyskiwane silnie szkodliwymi środkami chemicznymi, dlatego w tym okresie należy bardzo zredukować odżywianie chomików warzywami.

Ostrzezenie przed zepsutym pokarmem:

Często się zdarza, że w karmie dla chomików są robaki. Zaraz po zakupie pokarmu, należy przy sprzedawcy mocno wstrząsnąć opakowaniem, otworzyć go i zobaczyć czy nie ma jakiś niespodzianek. Może udało by się uratować chomiki od kończącego się zazwyczaj śmiercią zatrucia (patrz: historia chomika Zela ), a portfele wlaścicieli od wydatków... Robaki wyglądem przypominają mole, są trochę większe, mają ok. 1cm. Są koloru ziemi z takim lekkim połyskiem. Prawie nie widać im odwłoka. Mają duże trójkątne skrzydła. W jedzeniu są jakby pajęczyny i mnóstwo ich kupek, maleńkich kuleczek ... Czasami też są ich larwy, małe i wijące się... Joanna radzi: nie kupować droższego pokarmu w małych sklepach - tam taki droższy pokarm długo leży, najczęsciej w złych warunkach i zalegają się robaki. Najlepiej kupować w dużych sklepach, które mają duży obrót.

Ostrzezenie przed kolbami Vitakraft:

Kilka dni temu kupiłam kolbę dla chomika firmy Vitakraft w centrum handlowym Arkadia (Warszawa) w dziale spożywczym Carefour. Otworzyłam opakowanie i okazało się, że cała kolba była pokryta larwami (wygladają jak małe biało-kremowe paleczki, czasami polączone siateczką przypominajacą pajeczynę). Takie same sa w centrum handlowym Carefour przy ul. Wilenskíej 1 i w sklepach zoologicznych "Kakadu". Podejrzewam, że nie chodzi o sklepy ale ogólnie o kolby Viatkraft. Czasem larw nie widać od razu, więc lepiej nie dawać chomikowi od razu po kupieniu tylko odczekać parę dni i dokładnie obejrzeć kolbę pod lupą. Jeżeli zachowacie paragon, sprzedawca musi Wam oddać pieniądze.

Chomik jest zwierzęciem wszystkożernym. Powinien dostawać przede wszystkim pokarm roślinny z niewielkim dodatkiem produktów pochodzenia zwierzęcego. Podstawowym daniem chomika są ziarna. Najbardziej smakują mu ziarna pszenicy, żyta, owsa i prosa. Gotowe mieszanki ziaren sprzedawane w sklepach zoologicznych mają skład dobrany do potrzeb chomika i są godne polecenia, tym bardziej, że wzbogacone bywają w potrzebne witaminy, przede wszystkim w witaminę D i E. Zwracamy jednak zawsze uwagę na datę produkcji mieszanki, a jeżeli daty nie ma na opakowaniu, lepiej go nie kupować.
Chomiki zbierają pożywienie najpierw w torebki, znajdujące się po obu stronach pyszczka, a potem w spiżarni, którą zakładają w pobliżu legowiska. Spiżarnie trzeba codziennie kontrolować i usuwać zepsute lub spleśniałe zapasy. Nie opróżniać całej spiżarni na raz, żeby nie wzbudzić w chomiku uczucia zagrożenia. Chomik musi mieć twarde pokarmy do gryzienia, żeby sobie scierać zęby, które niesustannie rosną. W sklepach zologicznych można dostać specjalne kolby, nadziane ziarnami, które świetnie nadają się do tego celu. Poza ziarnem chomikowi niezbędne są warzywa i owoce w stanie surowym. Bezpośrednio po zakupie nie przestawiaj chomikowi zbyt raptownie pokarmu. Chomiki w sklepach żywione są tylko mieszanką ziaren i w pierwszym tygodniu po zakupie należy je dalej tak żywić.

Chomika można karmić:
gotowymi mieszankami ziaren, które kupuje się w sklepach zoologicznych
-------------------------------------------------------------------------------------
orzechami: włoskimi, laskowymi, ziemnymi
--------------------------------------------------
ziarnami pszenicy, owsa, kukurydzy
-----------------------------------------
nasionami słonecznika, lnu
-------------------------------
płatkami owsianymi
----------------------
surowymi warzywami takimi jak: marchewka, pomidory, ogórki, selery, cukini, rzodkiewki
-------------------------------------------------------------------------------------
surowymi owocami takimi jak jabłka, gruszki, banany i w niewielkich ilościach truskawki, maliny, wiśnie, czereśnie
-------------------------------------------------------------------------------
pokarmem białkowym, takim jak mączniakami (robaki stosowane jako przynęta na ryby, do kupienia w sklepach zoologicznych)
----------------------------------------------------------------------------------
serem żółtym, małymi ilościami twarogu, białego sera i śmietany
--------------------------------------------------------------------------
Chomika nie należy żywić:
sałatą, gdyż zawiera ona obecnie taką ilość nitratów i pestycydów, że może się okazać szkodliwa dla chomika,
ziemniakami, cebulą, kapustą, fasolą, owocami cytrusowymi i kiwi
oraz wszelkimi resztkami ze stołu czy słodyczami.
[/b]

Żródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Historia chomika
Klasyfikacja chomika

Chomik należy do:

Królestwa zwierząt

Podkrólestwa tkankowców (Histozoa)

Typu strunowców (Chordata)

Podtypu kręgowców (Wertebrata)

Gromady ssaków (Mammalia)

Podgromady ssaków właściwych (Theria)

Rzędu gryzoni (Rodentia)

Rodziny chomikowatych

Cechy charakterystyczne chomików
Budowa anatomiczna - znaki szczególne

Zęby
16 zębów. Rozstawienie: 2 siekacze, 6 trzonowców na dole i na górze. Całkowity brak kłów. Siekacze nie mają korzeni i dlatego stale rosną. Stale też ścierają się w trakcie jedzenia twardych pokarmów.

Żołądek
Jest dwukomorowy, jak u wszystkich gryzoni. W przedniej komorze jedzenie zostaje przetrawione wstępnie. W komorze głównej następuję ostateczne strawienie pokarmu.

Torebki policzkowe
Pojemne torby ze skóry, które zaczynają się po obu stronach warg. Służą transportowi żywności, którą chomik spożywa w miejscu bezpiecznym, czyli w norze. Są tak duże, że wypełnione podwajają obwód głowy chomika. Chomik opróżnia je pocierając o nie przednimi łapami.

Budowa ciała
Ciało walcowate, ogon krótki. Przednie łapy są silne i służą do grzebania, wspinania się. Słabsze tylne łapy służą do odsuwania wygrzebanej ziemi do tyłu i jako podpora przy wspinaniu.
Narządy zmysłu

Wzrok
Oczy kuliste i wyłupiaste. Chomiki są dalekowzroczne i widzą niezbyt ostro. Rozstawienie oczu po bokach umożliwia spostrzeżenie niebezpieczeństwa ze wszystkich stron

Słuch
Dobry, słyszy prawdopodobnie nawet dźwięki w zakresie ultradźwiękowym. Chomiki szybko uczą się rozróżniać głos opiekuna

Dotyk
W tym celu służą długie wąsy dotykowe po obu stronach pyszczka, które pomagają mu rozpoznawać otoczenie o zmierzchu i w ciemności

Węch
Doskonały, rozpoznają otoczenie oraz opiekuna po zapachu

Zachowanie
Z natury samotniki, aktywne o zmierzchu i nocą.
Częste mycie się przednimi łapami, sluży pielęgnacji futerka, które chroni chomika przed utratą ciepła.
Chomikowanie ma na celu spożywanie pokarmu w bezpiecznym miejscu, z dala od wrogów. Pomaga również przetrwać zimę. Chomiki zapadają w przerywany sen zimowy, podczas którego żywią się zapasami zgromadzonymi w podziemnej norze.
W obliczu zagrożenia nadymają torby policzkowe i stają na dwóch łapach aby okazać się wiekszymi albo przewracają się na grzbiet i udają martwego.

Rozmnażanie
Chomiki są bardzo płodne. Dojrzałość płciową osiagają po 1 do 2 miesięcy. Ciąża trwa około 3 tyg. Ilość młodych w miocie wynosi od 4 do 12. Samica może wydać rocznie kilka miotów.
Liczebność chomików jest regulowana przez licznych wrogów naturalnych jak ptaki drapieżne, lisy, borsuki, koty, sowy.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Jest to temat poświęcony chomikowi dżungarskiemu.
Na wstępie kilka słów o tej rasie:


CHOMIK DŻUNGARSKI: Jest to chomik średniej wielkości, z charakterystyczną czarną pręgą na szarym umaszczeniu, biegnącą od głowy aż do samego ogonka. Jest on bardzo łagodny i łatwy do oswojenia. Szybko przywiązuje się do swojego właściciela. Żyje od 2 do 3 lat. Prowadzi nocny tryb życia. Można je trzymać parami, ale tylko brat i siostra i to nigdy nie rozłączane, bo innaczej może dojść do krwawych wojen pomiędzy chomisiami.

Zanim kupisz chomika...

Najlepiej jest kupować chomiki pod wieczór, między godziną 17 a 18. O tej porze ożywiają się one i można je obserwować.

Chomik powinnien być przede wszystkim zdrowy, co można poznać po dobrze widzocznych oznakach. Toteż przed kupnem powinieneś mieć czas na obserwowanie różnych chomików w klatkach.

-Zdrowy chomik powinien być ożywiony i biegać z ciekawością tu i tam.
-Jego sierść powinna być czysta, gładka i błyszcząca.
-Oczy powinny być również błyszczące , ale suche.
-Również nos i uszy powinny być suche, bez śladu jakiegokolwiek wycieku.
-Kał chomika powinien być twardy, okolice odbytu muszą być czyste.


Wyposażenie

Domek

Wprzyrodzie chomiki wygrzebują sobie nory, które wyściełają liścmi i innymi materiałami. W klatce potrzebny jest im do spania domek wymoczony ściółką. Domki takie można kupić w sklepie (istnieją różne modele).Można je też zbudować samemu.

Ściółka

Podłoga klatki powinna być również wysłana ściółką - miękką, nitrującą i nie zawierającą zarazków, jaką mażna dostać w sklepach zoologicznych.W dodatku wchłania ona mocz chomika i pochłania jego zapach.

Klatka

Chomik nie może stale biegać po mieszkaniu. W dzień siedziałby w jakimś kącie, nocą biegałby bez nadzoru, gryząc co popadnie. Dlatego dla chomika jest porzebne odpowiednie pomieszczenie.
Wymiary wygodnej klatki dla chomika powinny wynosić co najmniej:długość 35-40 cm, szerokość 30 cm, wysokość 20-30 cm. Im większa klatka, tym więcej miejsca do biegania, wspinania się i innej gimnastyki. Można kupić również akwarium, ale to jest już dla niego mniejsza wygoda niż klatka.

Oswajanie

Przyzwyczajanie

Pudełko, w którym przywiozłeś chomika do domu, wstawiasz do klatki i otwierasz je osrożnie. Nie chwytaj chomika ręką, ale pozwól mu wyjść samemu i zbadać nowe pomieszczenie. Jeśli zabrałeś ze sklepu trochę jego ściułki z gniazda, ułatwi mu ona zadomowienie się. Daj mu cos do zjedzenie i zaopatrz w wodę. Teraz pozostaw podniecone i przestraszone zwierzątko przez parę dni w spokoju. Możesz przez ten czas obserwować tylko, jak zapoznaje się z klatką: najpiew z ociąganiem i bardzo ostrożnie, potem coraz odważniej i z większą ufnością. Teraz chomik przystępuje do znaczenia swego nowego rewiru wydzielinami z gruczołów zapachowych. Dla właściwego urządzenia sypialni chomik rozdrabnia ściółkę i wnośi ją do domku.

Pierwsze kontakty

Po paru dniach możesz powoli nawiązywać kontakt ze swym chomikiem, oczywiście wieczorową porą, przemawiając spokojnie i przyjacielsko. Do serca trafia się przez żołądek, jak powiadają. Twój chomik szybciej okaże Ci zaufanie, jeśli dasz mu do klatki jakiś smakołyk, np. kawałek gruszki trzymany między kciukiem a palcem wskazującym. Chomik weżmie ten kawałek i zawlecz go do domku. Jeśli będziesz gruszkę trzymał mocno, zje ją z ręki. Powtarzaj to parę dni i spróbuj jedzącego chomika delikatnie pogłaskać. Uważąj, aby widział on zbliżającą się rękę, inaczej przestraszy się!

Pokarm



Jedzenie najlepiej jest kupić w sklepie (sucha karma). Dobrze jest dodawać mu co dziennie trochę warzyw i owoców. Można również suchą karmę zrobić samemu w domu.

Rozród chomika

1. Co 5-6 dni samiczka chomika jest gotowa do przyjęcia samca. Przywabia go do niej wydzielany przez nią wtedy zapach. Samiec ociera się ojej sierść i obwąchuje jej narządy płciowe. Pokrywając samiczkę podnosi jej zad do góry. Natychmiast po skojarzeniu się samica odgania samca, a nawet go gryzie.

2. Okres, w czasie którego młode chomiki rozwijają się w łonie matki, nazywamy ciążą. U chomiczki trwa ona około dwa i pół tygodnia. W tym czasie samiczka chomikuje szczególnie dużo zapasów i wyściela miękko i ciepło gniazdo.

3. Młode chomiki przychodzą na świat przeważnie nocą. Może się ich rodzić do 10 na raz. Cały poród trwa kwadrans, po czym samiczka wylizuje swe potomstwo do czysta i do sucha.

4. Młode chomiki rodzą się nagie I ślepe. Są bezradne i zależne od matki. Pełzają, instynktownie szukając pokarmu, przysysają się do sutek matki i ugniatają gruczoły mleczne łapkami, powodując wypływ mleka.

5.Samiczka nie tylko karmi swe młode, ale bez przerwy czyści gniazdo i ogrzewa dzieci swym ciałem lub przykrywa je ściółką. Jeżeli z jakichś względów chce zmienić miejsce gniazda, wynosi młode kolejno, chwytając je pyszczkiem za kark.

6.Młode chomiki rozwijają się bardzo szybko: w tydzień po urodzeniu są już pokryte puszystą sierścią, po dal szych 3-4 dniach otwierają się im oczy, po 2 tygodniach opuszczają po raz pierwszy matkę, po 3 tygodniach są już prawie dorosłe.

7.Właściwie pielęgnowane chomiki żyją 2-3 lata, rzadko dłużej. Już po 18 miesiącach pojawiają się pierwsze objawy starości. Chomik msza się wolniej i rzadziej. Grzbiet jego staje się garbaty. Sierść nastroszona.

Inezka napisał:
Mam teraz pewne ostrzeżenie co do ciężarnej chomiczki Wesoly Nie pozwólcie żeby ciężarna chomiczka wam uciekła .. A czemu ? już mówie..
Miałam chomiczke dzungarke dawno dawno temu ..
Była ona ciężarna pewnego dnia se uciekła ..
A wtedy urodziła POŁOWE dzieci (myślałam że to wszystkie)
Złapałam ją po 30 min ale w tym czasie druga połowe urodziła pod meblami o czym dowiedziałam się niedawno po remoncie
Po wywaleniu mebli mama znalazła coś dziwnego jakomś zagrzybiałą śmierdząca okropną maź niewiem co to było w konciku mebla .. Okazało się że to są szczątki dzieci samicy .. Choc można było tego nie poznać ale sąsiad wet przyznał racje .. Taka to historia tego że połowę chomiczka urodziła gdzieś indziej .. Ale tak stwierdzę że nie pomyślałam.. Bo nic nie czułam żadnego smrodu ani nic.. A tu nagle takie coś .. To było z rok temu a wet rozpoznał takie coś .. I tu wyciągnac wnioski.. Żeby przed ciąża samica nie zwiała.. Jakbym wiedziała ze ona tam urodziła miałabym wielki kłopot z wysiągnieciem tego bo bym całe meble musiała rozebrać bo to jakies dziwne są i bym mebli nie miała bo potem złożyć się nie dałoby
Więc ostrzegam przed tym żeby potem nie było nieprzyjemności..


Niebezpieczeństwa

Chomik na krawędzi stołu


Grozi mu upadek. Chomik potrafi wspinać się wysoko i nestety także spadać z dużej wysokości. Dobrze uważaj na niego, kiedy biega po stole, komodzie czy półce.

Chomik na fotelu


Takie małe zwierzątko łatwo przygnieść siedając. Toteż uważaj, aby go nie przydusić.

Chomik na roślinach


Niebezpieczeństwo zatrucia! Niektóre rośliny doniczkowe, np. oleander, są trujące. Dla upewnienia się weź klucz do oznaczenia roślin, gdzie gatunki trujące są zaznaczone

Rozumiesz chomisia

Mowa ciała

Mowa ciała chomika polega na gestech i zachowaniu. Tak więc określone podstawy ciała mają dokładne znaczenie. Kiedy np. chomik staje na tylnych łapkach i nadyma się silnie torby policzkowe, chce w ten sposób pogroźić wrogowi i napędzić mu stracha. Przyjmując bowiem taką postawę wydaję się więksyz i silniejszy

Dźwięki

Chomik wydaje niewiele dźwięków, w przeciwieństwie do papużek falistych, którym dzioby się nie zamykają. Kiedy chomik wydaje głos, dzieje się coś niedobrego. Młode, np. piszczą lękliwie, kiedy czują, że matka je opuściła. Chomiki skrzeczą śmiertelnie przestraszone, kiedy rzuca się na kot. Kiedy chcą przestrzeć innego chomika, parskają i zgrzytają zębami. Podczas walki o samiczkę lub obronie rewiru, kwiczą jak prosięta.

Choroba


Wczesne rozpoznawanie objawów

Jeśli regularnie i uważnie obserwujesz swego chmika, wcześnie rozpoznasz objawy choroby. Jest to rzezc bardzo ważna, bo daje możliwość szybkiego przeciwdziłania. Chory chomik zachowuje się inaczej niż zdrowy, jest bez humoru, porusza się niechętnie i bardzo dużo śpi.

Wizyta u lekarza weterynarii


Kiedy zaobserwowałeś u chomika tekie niepokojące objawy, odczekaj 2-3 dni. W ramach pierwszej pomocy możesz sprubować niżej wymienionych środków. Jeśli stan zdrowia chomika się nie poprawia, powinnieneś jak najszybciej zanieść go do weterynarza specializującego się w leczeniu małych zwierząt. Zanieś najlepiej w klatce. Jeśli jest ona zbyt dużą, przełóż nieco ściółki z gniazda do skrzynki transportowej. Chorego chomika trzeba szczególnie chronić przed zimmnem i przeciągami.

Obowiązki

Codziennie

-Zmiana Wody
-Zmiana Pożywienia
-Wieczorna Zabawa Z Chomikiem

Raz w tygodniu

-Zmiana Trocin
-Usunąć Chomicze Gniazdo
-Dokładnie Umyć Wodą Całą Klatkę Bez Żadnych Chemikali
-Włożyć Do Klatki Jakiś Smakołyk(np. Ciastko Dla Chomika)
-Wypuścić Chomika Z Klatki W Zabezpieczone Miejsce

Pamiętaj, że chomik to nie zabawka i nie wolno zaniedbywać obowiązków.

Samiec i samica

Rozpoznawanie



Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Chomik syryjski (łac. Mesocricetus auratus) jest najbardziej znanym gatunkiem chomika. Jego historia jako zwierzęcia domowego i laboratoryjnego jest jedyna w swoim rodzaju. Pierwszy egzemplarz został złowiony w roku 1839 przez brytyjskiego zoologa George Waterhouse w pobliżu miasta Aleppo w Syrii i wystawiony na pokaz w Muzeum Brytyjskim w Londynie. Została mu też nadana nazwa łacińska cricetus auratus, czyli chomik złocisty.
Prawie sto lat pózniej, w 1930 roku, profesor Aharoni z Jeruzalem zorganizował wyprawę na pustynię syryjską w celu złowienia następnych egzemplarzy. Przedsięwzięcie zostało uwieńczone sukcesem: złowiono samicę z 12 młodymi. Tylko trzy zdołały przeżyć transport do Instytutu Zoologicznego w Jerusalem. Rozmnożyły się tak szybko, że pod koniec 1930 znajdowało się tam już 300 chomików. Wtedy też nadano im ich obecną łacińską nazwę: mesocricetus auratus, czyli chomik złocisty średni (w odróżnieniu od większego chomika europejskiego i mniejszych chomików karłowatych). Ponieważ zwierzęta tak szybko się rozmnażają i są stosunkowo łatwe do utrzymania, używano je i używa się jako zwierzęta doświadczalne.
Dopiero w roku 1945 zaczęto je trzymać jako zwierzęta domowe. Wszystkie obecne chomiki syryjskie żyjące w niewoli wywodzą się od 3 chomików złowionych przez profesora Aharoni!
Długość ciała chomika syryjskiego wynosi około 15 cm, ciężar ciała 130 - 150 g, grzbiet jest złocisty lub brązowozłocisty, spód biały, zawsze jaśniejszy od grzbietu. W wyniku hodowli uzyskano odmiany odbiegające ubarwieniem od typowego chomika syryjskiego (np. szare lub beżowe) lub wielobarwne.
Rozmnaża się przez cały rok (samica rodzi 7 - 8 razy w roku),
toteż płodność tego gatunku jest bardzo wysoka. Samica po 16-dniowej
ciąży wydaje na świat od 6 do 12 młodych. Młode osiągają dojrzałość płciową po 1 do 2 miesięcy.
Chomik syryjski żyje w niewoli od 2 do 3 lat.

Dodatkowe informacje
strzałka temperatura ciała w rektum: 36,3-37,5°C (zależnie od pory dnia)
strzałka tętno: 380-412/min.
strzałka dojrzałość płciowa: 6-8 tygodni
strzałka wiek najwcześniejszego pokrycia samicy: 28 dni
strzałka cykl rujowy: 4-5 dni
strzałka długość ciąży: 16-17 dni
strzałka średnia wielkość miotu: 6-8 młodych
strzałka waga przy urodzeniu: 2-2, 5g
strzałka odklejanie się małżowin usznych: 4-5 dni
strzałka otwieranie oczu: 10-12 dzień
strzałka spożywanie stałego pokarmu: 10 dzień
strzałka odsadzanie od matki: 21 dzień
strzałka masa ciała: 130-180 g
strzałka długość ciała: ok.150 mm
strzałka długość ogona: ok. 10-15 mm


Chomik dżungarski (łac. Phodopus sungorus) należy podobnie jak chiński do chomików karłowatych. Jest bardzo żywy, nerwowy i dużo trudniej się oswaja. W przeciwieństwie do chomika syryjskiego, chomiki dżungarskie są towarzyskie i można je trzymać razem, pod warunkiem, że chomiki pochodzą z jednego miotu i nigdy nie były rozłączone. Znakiem rozpoznawczym przynależności do grupy jest zapach. Chomiki należące do innej grupy są zaciekle zwalczane.
Długość ciała chomika dżungarskiego wynosi 9 cm (chiński 11 cm), ciężar ciała 30-40 g, Grzbiet jest jasnopopielaty z ciemniejszą pręgą na szczycie, uszy i pyszczek podkreślone ciemną obwódką, spód zawsze jaśniejszy od grzbietu.
Rozmnaża się przez cały rok (samica rodzi 3 do 7 razy w roku), toteż płodność tego gatunku jest stosunkowo wysoka. Samica po 21-dniowej ciąży rodzi przeciętnie od 4 do 7 młodych. Młode osiągają dojrzałość płciową po 1 do 2 miesięcy.
Chomik dżungarski żyje w niewoli od 2 do 3 lat.


Chomik Campbella (Phodopus sungorus campbelli) zwany też czasami w Polsce mandżurkiem (, to wschodni kuzyn chomika dżungarskiego. Żyje na stepach i terenach półpustynnych. Piaskowy odcień jego futerka jest przystosowany do otoczenia. Również on ma czarną pręgę na grzbiecie, ale na jego futerku brak bocznych plam. W zimie odcień jego umaszczenia nie zmienia się. Chomiki Campbella często pojawiają się w odmianie albinotycznej, tj. białej z czerwonymi oczami, ale zdarzają się również osobniki żółte z czerwonymi oczami (argente). Jeżeli chodzi o oswajanie to tylko samce chomików Campbella łatwo się oswajają i dają traktować jak chomiki dżungarskie. Jednak zawsze pozostaje w nich skłonność do agresji i czupurności. Samice Campbella natomiast zawsze są konfliktowe i często gryzą swego opiekuna. Tak więc najlepiej jest ograniczyć kontakt z tymi chomikami do obserwowania ich biologii. Ponieważ trzyma się je w parach, można śledzić ich interesujące zachowania, wzajemne stosunki, życie rodzinne itd.


Chomik Roborowskiego (Phodopus roborovskii) jest najmniejszym przedstawicielem chomików karłowatych i wszystkich znanych ras chomików. Ma zaledwie 5 cm długości, jest więc wielkości 2-tygodniowego chomika syryjskiego. Jego futerko ma barwę piaskową, z lekko czerwonawym odcieniem w lecie i szarym w zimie. Brzuch, łapki i pyszczek są białe. Nie ma pręgi na grzbiecie ani bocznych plam. Porusza się podobnie jak chomik dżungarski, lecz jest bardziej zwinny, ma wiekszy temperament, czasami bywa bardzo nerwowy. Z chomików trzymanych w domu najmniej chyba nadaje się do głaskania, lecz obserwowanie go to duża przyjemność. Na wolności jest przystosowany do życia na piaszczystych pustyniach Azji Srodkowej , gdzie jego piaskowe futerko stanowi doskonały kamuflaż, a duża sprawność ruchowa i szybkość ułatwiają mu ucieczkę przed wrogami na terenach nieosłonietych. Nie kopie rozbudowanego systemu nor, jak robią to jego kuzyni. Wygrzebuje sobie wąski otwór w wydmie i tuż za nim buduje swą sypialnię. Chomik Roborowskieg ze względu na swój niespokojny temperament i kruchą budowę ciała nie nadaje się do głaskania ani do trzymania na rękach, można go jednak obserwować i od czasu do czasu leciutko go pogłaskać w jego klatce.
UWAGA !!! niektóre samce bywają agresywne wobec innych samców - takiego osobnika można trzymać tylko z samicą albo oddzielnie (patrz historia o Kudłatym, Orzeszku i Pędzelku).
Długość ciaży w dniach: 19-22
Ilość młodych w miocie: 1 - 7
Srodowisko: pustynne obszary, żyje w małych grupach
Długość ciała: 4-5 cm
Waga: 20 - 25 g
Pożywienie: nasiona, owady
Wiek: max. 2 lata


Chiński chomik pręgowany - dochodzi do 11 cm długości, jest więc mniejszy od chomika syryjskiego. Jednak cała sylwetka i sposób poruszania się są u obu kuzynów podobne. Cechą różniącą jet czarna długa pręga, biegnąca wzdłóż grzbietu. Gatunek ten zamieszkuje różne środowiska, wystrzega się jednak piaskowych pustyń, wysokich gór i wilgotnych podłoży. Chomik chiński posiada długi, nieowłosiony ogon, który wskazuje na jego pokrewieństwo z nornikiem. Chiński chomik pręgowany przystosowuje się łatwo do otoczenia i oswaja, a jego zaletą jest to, ze bywa aktywny w godzinach dziennych. Jednak ze względu na kruchość budowy i małe rozmiary może łatwo doznać obrażeń podczas nieostrożnego obchodzenia się z nim. Nadaje się więc bardziej dla osob, mających duże wyczucie w obchodzeniu się z małymi zwierzętami. Chomik ten potrafi się wspinać i bezpiecznie schodzić na dół z pewnej wysokości. Ryzyko, że spadnie ze stołu lub z dłoni opiekuna, jest mniejsze niż w przypadku innych chomików karłowatych. Chomiki dżungarskie, Roborowskiego i Campbella prowadzą na wolności typowo naziemny tryb zycia, nie mają więc wyczucia wysokości, tak jak chomik chiński.
Długość ciąży w dniach: 20-22
Przeciętna wielkość miotu: 4-7
Długość ciała: 10-12 cm
Waga: 38-46 g
Osiągalny wiek: max. 2-3 lata


Chomik europejski (łac. Cricetus cricetus) jest największym z 14 gatunków. Odżywia się głównie zbożem. Pokarm najpierw gromadzi w torbach policzkowych
a potem zanosi do nory. Na jesieni gromadzi ogromne zapasy, które konsumuje w przerwach między snem zimowym. Zaciekle broni swojej spiżarni. Chomiki są samotnikami. Przedstawiciele obu płci żyją w oddzielnych terytoriach. Jedynie w okresie rui zamieszkują razem.
Chomik europejski stał się symbolem zapobiegliwośći, gdyż w niektórych norach znaleziono aż do 60 kg. zboża. Obecnie z powodu uprzemysłowienia rolnictwa (kombajny zbierają zboże bardzo dokładnie, niewiele zostawiając na polach) nie jest w stanie zgromadzić potrzebnych mu do przetrwania zimy 4 kg. Chomiki jedzą też owady, ślimaki, dżdżownice, żaby i jaszczurki, którymi odżywiają się głównie w lecie.
Samiec potrafi osiagnać wielkość dużej swinki morskiej, samice są nieco mniejsze (przeciętna wielkość 25 cm). Umaszczenie na grzbiecie złocisto-brązowe, brzuch czarny.
W lecie głębokość nory sięga 60 cm, w zimie dochodzi do 2 m. Podziemne tunele mają do 10 m długości. Królestwo chomika składa się z sypialni, spiżarni oraz ślepych zaułków, które służą jako toalety. Naturalnym wrogiem chomika są ptaki drapieżne, lis i borsuk. W obliczu niebezpieczeństwa chomik ucieka do nory za pomoca jednego z wielu założonych w tym celu pionowych wejść.
Chomik europejski nigdy nie został udomowiony. Wręcz przeciwnie rolnicy widzieli w nim zawsze wroga i bezwzględnie prześladowali. Obecnie chomik europejski należy do gatunków zagrożonych wymarciem i został umieszczony na liście zwierząt chronionych.


Źródełko: [link widoczny dla zalogowanych]

Podam tu linki do szczegółowych opisów choroby chomika.

Alergia - [link widoczny dla zalogowanych]

Choroba mokrego ogona - [link widoczny dla zalogowanych]

Choroba układu nerwowego - [link widoczny dla zalogowanych]

Ektoparazytoza - [link widoczny dla zalogowanych]

Grzybica - [link widoczny dla zalogowanych]

Choroba dróg moczowych - [link widoczny dla zalogowanych]

Infekcja oka - [link widoczny dla zalogowanych]

Infekcja ucha - [link widoczny dla zalogowanych]

Infekcje skórne - [link widoczny dla zalogowanych]

Niedobory pokarmowe - [link widoczny dla zalogowanych]

Nużyca - [link widoczny dla zalogowanych]

Odwodnienie - [link widoczny dla zalogowanych]

Powikłania ciąży i porodu - [link widoczny dla zalogowanych]

Przerost zębów - [link widoczny dla zalogowanych]

Przechłodzenie - [link widoczny dla zalogowanych]

Przegrzanie - [link widoczny dla zalogowanych]

Rak - [link widoczny dla zalogowanych]

Rany - [link widoczny dla zalogowanych]

Ropomacicze - [link widoczny dla zalogowanych]

Rozwolnienie - [link widoczny dla zalogowanych]

Rzekome pieprzyki - [link widoczny dla zalogowanych]

Świerzb - [link widoczny dla zalogowanych]

Ropień (wrzód) - [link widoczny dla zalogowanych]

Wypadnięcie jelita grubego - [link widoczny dla zalogowanych]

Zapalenie torebek policzkowych - [link widoczny dla zalogowanych]

Zarobaczenie - [link widoczny dla zalogowanych]

Zatwardzenie (obstrukcja) - [link widoczny dla zalogowanych]

Zatrucia - [link widoczny dla zalogowanych]

Zaziębienie - [link widoczny dla zalogowanych]

Zapalenie płuc - [link widoczny dla zalogowanych]

Złamania kończyn i kręgosłupa - [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Nie 11:10, 24 Lut 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: Pią 14:20, 14 Kwi 2006    Temat postu:

To bardzo ciekawe informacje Wesoly
Jeśli miałabym chomika to napewno bym z tego skorzystałam ale niestety niemam... Dziękuje za te informacje
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: Pią 16:56, 05 Sty 2007    Temat postu:

Ja dodam jeszcze cos do oswajania:Jesli macie chomiczka pierwszy raz na rękach to nigdy go nie przytrzymujcie mocno i nie składajcie rąk tak że nie może wyjść chomiczki wtedy się strasznie denerwują i czują sie uwięzione.
Najlepiej pozwólcie mu swobodnie (ale nie żeby gdzieś uciekł Mruga),poruszac sie po waszych dłoniach,wtedy będzie spokojniejszy i szybciej przyzwyczai sie do brana na ręce,gdyz sie będzie miał po tych próbach przykrych wspomnień.
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: Wto 9:27, 14 Paź 2008    Temat postu:

a jeśli mój chomik waży 50g ? Jest za gruby? jaką diete zasosować?
Powrót do góry
Sappy
Użytkownik
Użytkownik



Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 1109
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Skarżysko-Kamienna
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:32, 14 Paź 2008    Temat postu:

najlepiej spytać sie kogoś kto się zna na "odchudzaniu" chomików Mruga

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Wto 20:21, 14 Paź 2008    Temat postu:

OluN_ napisał:
a jeśli mój chomik waży 50g ? Jest za gruby? jaką diete zasosować?



W wadze się nie znam, ja poznaję na oko, czy chomik jest za gruby, jeśli tak uważasz, to najlepszym wyjściem będzie częsty wybieg, nie dawanie kolb i odpowiednia dawka karmy PEŁNOWARTOŚCIOWEJ.

A na ile czasu wypuszczasz swojego chomika?
Powrót do góry
Mel
Użytkownik
Użytkownik



Dołączył: 24 Sie 2008
Posty: 223
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:05, 15 Paź 2008    Temat postu:

A jakie owady wchodzą w "żywe owady" dobre dla chomika? Może to być np. biedronka albo pająk? Jezyk Bo mój chomik zjadł dzisiaj biedronkę :| Tzn. znalazłam skrzydełko w klatce, leżało koło miseczki...

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mel dnia Śro 13:05, 15 Paź 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wilcza
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 10 Lut 2008
Posty: 2385
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 29 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Śro 13:49, 15 Paź 2008    Temat postu:

Ja słyszałam że mogą jeść świerszcze....

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dorota93nh
Użytkownik
Użytkownik



Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 1573
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Kraków
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:12, 15 Paź 2008    Temat postu:

a ja slyszalam ze muchy
nie wiem czy to prawda


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Śro 18:59, 15 Paź 2008    Temat postu:

Suche mączniki są dobre Mruga
Powrót do góry
deerha
Użytkownik
Użytkownik



Dołączył: 22 Cze 2010
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 15:01, 27 Gru 2010    Temat postu:

sprostuję - co do kolb Vitakraftu to w każdej karmie mogą się zalegnąć larwy mola spożywczego i w ziołach też

[link widoczny dla zalogowanych]
tutaj jest napisane, że ziemniaki można podawać gotowane bez soli. nie rozumiem, to jak w końcu jest ?


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez deerha dnia Pon 15:06, 27 Gru 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
xarchos
Użytkownik
Użytkownik



Dołączył: 11 Mar 2024
Posty: 1502
Przeczytał: 1336 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 9:07, 30 Mar 2024    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
xarchos
Użytkownik
Użytkownik



Dołączył: 11 Mar 2024
Posty: 1502
Przeczytał: 1336 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 11:00, 01 Kwi 2024    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KiG - Króliki i Gryzonie Strona Główna -> Chomik Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB
Appalachia Theme © 2002 Droshi's Island