Forum KiG - Króliki i Gryzonie Strona Główna
Home - FAQ - Szukaj - Użytkownicy - Grupy - Galerie - Rejestracja - Profil - Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości - Zaloguj
Chomiś Dżungarski
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KiG - Króliki i Gryzonie Strona Główna -> Chomik
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Nie 14:41, 16 Kwi 2006    Temat postu: Chomiś Dżungarski

Jest to temat poświęcony chomikowi dżungarskiemu.
Na wstępie kilka słów o tej rasie:


CHOMIK DŻUNGARSKI: Jest to chomik średniej wielkości, z charakterystyczną czarną pręgą na szarym umaszczeniu, biegnącą od głowy aż do samego ogonka. Jest on bardzo łagodny i łatwy do oswojenia. Szybko przywiązuje się do swojego właściciela. Żyje od 2 do 3 lat. Prowadzi nocny tryb życia. Można je trzymać parami, ale tylko brat i siostra i to nigdy nie rozłączane, bo innaczej może dojść do krwawych wojen pomiędzy chomisiami.

Zanim kupisz chomika...

Najlepiej jest kupować chomiki pod wieczór, między godziną 17 a 18. O tej porze ożywiają się one i można je obserwować.

Chomik powinnien być przede wszystkim zdrowy, co można poznać po dobrze widzocznych oznakach. Toteż przed kupnem powinieneś mieć czas na obserwowanie różnych chomików w klatkach.

-Zdrowy chomik powinien być ożywiony i biegać z ciekawością tu i tam.
-Jego sierść powinna być czysta, gładka i błyszcząca.
-Oczy powinny być również błyszczące , ale suche.
-Również nos i uszy powinny być suche, bez śladu jakiegokolwiek wycieku.
-Kał chomika powinien być twardy, okolice odbytu muszą być czyste.


Wyposażenie

Domek

Wprzyrodzie chomiki wygrzebują sobie nory, które wyściełają liścmi i innymi materiałami. W klatce potrzebny jest im do spania domek wymoczony ściółką. Domki takie można kupić w sklepie (istnieją różne modele).Można je też zbudować samemu.

Ściółka

Podłoga klatki powinna być również wysłana ściółką - miękką, nitrującą i nie zawierającą zarazków, jaką mażna dostać w sklepach zoologicznych.W dodatku wchłania ona mocz chomika i pochłania jego zapach.

Klatka

Chomik nie może stale biegać po mieszkaniu. W dzień siedziałby w jakimś kącie, nocą biegałby bez nadzoru, gryząc co popadnie. Dlatego dla chomika jest porzebne odpowiednie pomieszczenie.
Wymiary wygodnej klatki dla chomika powinny wynosić co najmniej:długość 35-40 cm, szerokość 30 cm, wysokość 20-30 cm. Im większa klatka, tym więcej miejsca do biegania, wspinania się i innej gimnastyki. Można kupić również akwarium, ale to jest już dla niego mniejsza wygoda niż klatka.

Oswajanie

Przyzwyczajanie

Pudełko, w którym przywiozłeś chomika do domu, wstawiasz do klatki i otwierasz je osrożnie. Nie chwytaj chomika ręką, ale pozwól mu wyjść samemu i zbadać nowe pomieszczenie. Jeśli zabrałeś ze sklepu trochę jego ściułki z gniazda, ułatwi mu ona zadomowienie się. Daj mu cos do zjedzenie i zaopatrz w wodę. Teraz pozostaw podniecone i przestraszone zwierzątko przez parę dni w spokoju. Możesz przez ten czas obserwować tylko, jak zapoznaje się z klatką: najpiew z ociąganiem i bardzo ostrożnie, potem coraz odważniej i z większą ufnością. Teraz chomik przystępuje do znaczenia swego nowego rewiru wydzielinami z gruczołów zapachowych. Dla właściwego urządzenia sypialni chomik rozdrabnia ściółkę i wnośi ją do domku.

Pierwsze kontakty

Po paru dniach możesz powoli nawiązywać kontakt ze swym chomikiem, oczywiście wieczorową porą, przemawiając spokojnie i przyjacielsko. Do serca trafia się przez żołądek, jak powiadają. Twój chomik szybciej okaże Ci zaufanie, jeśli dasz mu do klatki jakiś smakołyk, np. kawałek gruszki trzymany między kciukiem a palcem wskazującym. Chomik weżmie ten kawałek i zawlecz go do domku. Jeśli będziesz gruszkę trzymał mocno, zje ją z ręki. Powtarzaj to parę dni i spróbuj jedzącego chomika delikatnie pogłaskać. Uważąj, aby widział on zbliżającą się rękę, inaczej przestraszy się!

Pokarm



Jedzenie najlepiej jest kupić w sklepie (sucha karma). Dobrze jest dodawać mu co dziennie trochę warzyw i owoców. Można również suchą karmę zrobić samemu w domu.

Rozród chomika

1. Co 5-6 dni samiczka chomika jest gotowa do przyjęcia samca. Przywabia go do niej wydzielany przez nią wtedy zapach. Samiec ociera się ojej sierść i obwąchuje jej narządy płciowe. Pokrywając samiczkę podnosi jej zad do góry. Natychmiast po skojarzeniu się samica odgania samca, a nawet go gryzie.

2. Okres, w czasie którego młode chomiki rozwijają się w łonie matki, nazywamy ciążą. U chomiczki trwa ona około dwa i pół tygodnia. W tym czasie samiczka chomikuje szczególnie dużo zapasów i wyściela miękko i ciepło gniazdo.

3. Młode chomiki przychodzą na świat przeważnie nocą. Może się ich rodzić do 10 na raz. Cały poród trwa kwadrans, po czym samiczka wylizuje swe potomstwo do czysta i do sucha.

4. Młode chomiki rodzą się nagie I ślepe. Są bezradne i zależne od matki. Pełzają, instynktownie szukając pokarmu, przysysają się do sutek matki i ugniatają gruczoły mleczne łapkami, powodując wypływ mleka.

5.Samiczka nie tylko karmi swe młode, ale bez przerwy czyści gniazdo i ogrzewa dzieci swym ciałem lub przykrywa je ściółką. Jeżeli z jakichś względów chce zmienić miejsce gniazda, wynosi młode kolejno, chwytając je pyszczkiem za kark.

6.Młode chomiki rozwijają się bardzo szybko: w tydzień po urodzeniu są już pokryte puszystą sierścią, po dal szych 3-4 dniach otwierają się im oczy, po 2 tygodniach opuszczają po raz pierwszy matkę, po 3 tygodniach są już prawie dorosłe.

7.Właściwie pielęgnowane chomiki żyją 2-3 lata, rzadko dłużej. Już po 18 miesiącach pojawiają się pierwsze objawy starości. Chomik msza się wolniej i rzadziej. Grzbiet jego staje się garbaty. Sierść nastroszona.

Niebezpieczeństwa

Chomik na krawędzi stołu


Grozi mu upadek. Chomik potrafi wspinać się wysoko i nestety także spadać z dużej wysokości. Dobrze uważaj na niego, kiedy biega po stole, komodzie czy półce.

Chomik na fotelu


Takie małe zwierzątko łatwo przygnieść siedając. Toteż uważaj, aby go nie przydusić.

Chomik na roślinach


Niebezpieczeństwo zatrucia! Niektóre rośliny doniczkowe, np. oleander, są trujące. Dla upewnienia się weź klucz do oznaczenia roślin, gdzie gatunki trujące są zaznaczone

Rozumiesz chomisia

Mowa ciała

Mowa ciała chomika polega na gestech i zachowaniu. Tak więc określone podstawy ciała mają dokładne znaczenie. Kiedy np. chomik staje na tylnych łapkach i nadyma się silnie torby policzkowe, chce w ten sposób pogroźić wrogowi i napędzić mu stracha. Przyjmując bowiem taką postawę wydaję się więksyz i silniejszy

Dźwięki

Chomik wydaje niewiele dźwięków, w przeciwieństwie do papużek falistych, którym dzioby się nie zamykają. Kiedy chomik wydaje głos, dzieje się coś niedobrego. Młode, np. piszczą lękliwie, kiedy czują, że matka je opuściła. Chomiki skrzeczą śmiertelnie przestraszone, kiedy rzuca się na kot. Kiedy chcą przestrzeć innego chomika, parskają i zgrzytają zębami. Podczas walki o samiczkę lub obronie rewiru, kwiczą jak prosięta.

Choroba


Wczesne rozpoznawanie objawów

Jeśli regularnie i uważnie obserwujesz swego chmika, wcześnie rozpoznasz objawy choroby. Jest to rzezc bardzo ważna, bo daje możliwość szybkiego przeciwdziłania. Chory chomik zachowuje się inaczej niż zdrowy, jest bez humoru, porusza się niechętnie i bardzo dużo śpi.

Wizyta u lekarza weterynarii


Kiedy zaobserwowałeś u chomika tekie niepokojące objawy, odczekaj 2-3 dni. W ramach pierwszej pomocy możesz sprubować niżej wymienionych środków. Jeśli stan zdrowia chomika się nie poprawia, powinnieneś jak najszybciej zanieść go do weterynarza specializującego się w leczeniu małych zwierząt. Zanieś najlepiej w klatce. Jeśli jest ona zbyt dużą, przełóż nieco ściółki z gniazda do skrzynki transportowej. Chorego chomika trzeba szczególnie chronić przed zimmnem i przeciągami.

Obowiązki

Codziennie

-Zmiana Wody
-Zmiana Pożywienia
-Wieczorna Zabawa Z Chomikiem

Raz w tygodniu

-Zmiana Trocin
-Usunąć Chomicze Gniazdo
-Dokładnie Umyć Wodą Całą Klatkę Bez Żadnych Chemikali
-Włożyć Do Klatki Jakiś Smakołyk(np. Ciastko Dla Chomika)
-Wypuścić Chomika Z Klatki W Zabezpieczone Miejsce

Pamiętaj, że chomik to nie zabawka i nie wolno zaniedbywać obowiązków.

Samiec i samica

Rozpoznawanie



Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: Pon 12:03, 17 Kwi 2006    Temat postu:

to ciekawe informacje ale....Das czy można dawać zrodla?
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: Pon 12:37, 17 Kwi 2006    Temat postu:

No w takiej sytuacji źródło jest konieczne, bo inaczej można myśleć, że ta osoba sama to napisała.
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: Pon 13:59, 17 Kwi 2006    Temat postu:

To ciekawe i przydatne informacje o tym chomiku Wesoly
Bardzo dziękuje za te informacje
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: Pon 19:08, 17 Kwi 2006    Temat postu:

Ciekawe Wesoly
A co do wyposażenia klatki i oswajania do sie to tyczy chyba wszystkich ras chomików ?
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: Pon 20:00, 17 Kwi 2006    Temat postu:

No, tak. To jest do wszystkich.
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: Sob 20:49, 13 Maj 2006    Temat postu:

dziękuje za ciekawe informacje Wesoly
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: Sob 20:59, 13 Maj 2006    Temat postu:

Forum zawsze do usług Mruga
Powrót do góry
InEzKa
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 2201
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: SzCzEcIn:)
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 9:55, 14 Maj 2006    Temat postu:

Dla początkujących to bardzo jest przydatne i szybkie Wesoly

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Pon 21:19, 15 Maj 2006    Temat postu:

Tak, bardzo ciekwe infosy Wesoly Bardzo lubie chomiki dżungalskie Wesoly
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: Czw 18:45, 04 Sty 2007    Temat postu:

Nie zgadzam sie z jednym napisales ze mozna trez trzymac w akwarium a to nie prawda!.Dlatego gdyz w akwa wymiana powietrza jest zbyt mała To może drażnić drogi wdechowe tego chomika a on ma je chyba najdelikatniejsze (o wiele delikatniejsze niz innnych chomiczkow)
Przez to ze bylam kiedys niedoinformowana zmarl moj chomik gdyz jego drogi oddechowe strasznie sie skurczyly i sie nie dotlenil...Juz nigdy nie trzyamalam dzungarkow w akwa i wam tez tego nie polecam.Oczywiscie niejst powiedziane ze wszystkie chomiczki dz.zdychaja w akwa ale czesto zdarzaja sie takie wypadki bradzo przykre ... To tak dla tych ktorzy chca kupic te milutkie zwierzatka
Powrót do góry
InEzKa
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 2201
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: SzCzEcIn:)
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:00, 04 Sty 2007    Temat postu:

Klatka jak akwarium mają swoje wady..
Ale lepsza jest klatka , ale niektórzy wola je trzymać w akwarium ale wtedy często trzeba trzymać je na wybiegu ..


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Saba
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 887
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Suwałki
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 8:34, 05 Sty 2007    Temat postu:

Ja mam swojego chomika syryjskiego w klatce :wink:
Przedtem miałam dżungara[*] :cry: też w tej samej klatce.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
karmelka
Użytkownik
Użytkownik



Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 477
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Żory
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:24, 01 Sie 2007    Temat postu:

Ja mam 2 Dżungarki dziś kupiłam mają na imię Tinki i Winki

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez karmelka dnia Sob 11:24, 04 Sie 2007, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
karmelka
Użytkownik
Użytkownik



Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 477
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Żory
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 17:24, 01 Sie 2007    Temat postu:

Ja moją angorkę trzymałam w akwarium a żyła 3,5 lat

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Śro 20:43, 08 Sie 2007    Temat postu:

Mój DJ ma klatkę bez pięterka. Przywieszany kołowrotek itp. Nie popieram akwarium chociaz 5 moich poprzednich chomików było w akwarium...Jezyk
Powrót do góry
MeNiOwAtA's 95
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 13 Kwi 2006
Posty: 2098
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Świat wyobraźni ^^
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 13:01, 09 Sie 2007    Temat postu:

Ja miałam choma dżungarskiego. Był to mój pierwszy chomik. Pamiętam, jak z moją koleżanką wzięłyśmy go, i złożyłyśmy do nocnika dla Baby Born (wtedy byłam bardzo mała). Niestety, moja babcia go przekarmiła i w zamian miałam Gucia II. Wesoly

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Czw 13:10, 09 Sie 2007    Temat postu:

Moim pierwszym chomikiem był czarno biały syryjczyk Ciapek.
Powrót do góry
MeNiOwAtA's 95
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 13 Kwi 2006
Posty: 2098
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Świat wyobraźni ^^
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 13:55, 09 Sie 2007    Temat postu:

Ja miałam takie rasy jak: dżungarski, Roborowskiego i syryjski.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Pią 9:10, 10 Sie 2007    Temat postu:

Ja Robowskiego nigdy nie miałam....
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KiG - Króliki i Gryzonie Strona Główna -> Chomik Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB
Appalachia Theme © 2002 Droshi's Island